Galileo Galilei
Galilea Galileja poznamo tudi pod imenom oče moderne znanosti ali oče opazovalne astronomije. Galileo je bil filozof, astronom in matematik, ki je znanost in astronomijo priskrbel s pomembnimi dodatki. Prav tako je naredil izjemne novosti v zvezi s teleskopom, med katerimi najdemo tudi opazovanje štirih največjih Jupitrovih lun, ki so bile pozneje poimenovane po njem.
Galileo in teleskop
Kdo stoji za iznajdbo teleskopa? Mnogi hvalijo Galileja Galileja. Čeprav teleskopa ni izumil, je naredil nekaj pomembnih izboljšav. Kljub temu pa je za patent te optične naprave prvi zaprosil Hans Lippershey, nizozemski proizvajalec očal. Galileo je slišal za to in leta 1609 zgradil svojo različico in teleskop namenil astronomiji.
Čeprav Galileo ni izumitelj teleskopa, je vseeno naredil nekaj izboljšav in bil je prvi teleskop usmeril proti zvezdam. Galileo je svoj prvi teleskop izdelal leta 1609 po modelu teleskopov, proizvedenih v drugih delih Evrope, ki so lahko predmete povečali 3x. Kasneje istega leta je ustvaril teleskop s povečavo do 20x. Da, Lipperheyjev teleskop je bil prvi, vendar je bil Galilejev teleskop boljše kakovosti.
Refraktorski teleskop
Galileo pa je tisti, ki si je zamislil idejo za refraktorski teleskop. Za ta teleskop je uporabil sferično ogledalo, katerega notranja stran se je odbijala na mestu leče z namenom, da bi fokusirala prihajajočo svetlobo. Prvotni model tega teleskopa je zagotavljal le 8-kratno povečavo, vendar je bil kmalu izboljšan do 20-kratne povečave.
Ta teleskop je imel objektiv, ki je bil ukrivljen navzven, in okular v dolgi cevi, ki je bila ukrivljena navznoter. Glavna težava njegovih teleskopov pa je bilo izjemno ozko vidno polje.
Galilejeva opazovanja
Galileo Galilei je opazoval Luno in ugotovil, da “lunina površina ni gladka, enakomerna in popolnoma sferična, temveč nasprotno, neravna, hrapava, ter natrpana z odtisi in izboklinami. Podobna je Zemlji sami, ki je tu in tam izstopa z gorami in globinami dolin.”
Bil je tudi prvi, ki je opazoval Jupitrove lune, danes znane kot Galilejevi sateliti. Seveda pa ne smemo pozabiti na Venerine mene, Sončeve pege, Saturnov kolobar in zvezde na Mlečni, kar je vse tudi upodobil na svojih risbah.