Conquest HD | 8×32, 10×32, 8×42, 10×42, 8×56, 10×56, 15×56 |
Special | Marine 7×50 GA T*, 20×60 T*S (Image Stab.) |
Terra ED | 8×25, 10×25, 8×32, 10×32, 8×42, 10×42 |
Victory Compact | 8×20 T*, 10×25 T* |
Victory FL | 8×32 T*, 10×32 T* |
Victory HT | 8×42, 10×42, 8×54, 10×54 |
Victory RF | 8×45 T*, 10×45 T*, 8×56 T*, 10×56 T* |
Victory SF | 8×42, 10×42 |
Daljnogledi Zeiss so zasnovani in izdelani tako, da omogočajo udobno opazovanje objektov za dolgotrajno zanesljivost ter natančnost. Ne potrebujejo posebne nege in vzdrževanja in so enostavni za uporabo. Kljub temu skrbno preberite nekaj napotkov za optimalen izkoristek možnosti, ki jih nudijo Zeiss daljnogledi.
Struktura daljnogleda
Praktično vsi sodobni daljnogledi v svoji konstrukciji vsebujejo optičen element imenovan prizma, ki večkrat lomi optično pot svetlobe v daljnogledu. Na tržišču so razširjeni predvsem daljnogledi s Porro in strešnimi prizmami (Slika 1).
Slika 1: Struktura daljnogleda s Porro in strešno prizmo
Uporaba daljnogleda z/ brez očal
Daljnogled z zložljivimi očesnimi školjkami (Slika 2): pri uporabi daljnogleda brez očal, jih pustite nezložene (na sliki levo) in jih po uporabi zložite. V primeru da uporabljate očala, školjke zložite (na sliki desno).
Slika 2: Zložljive očesne školjke
Daljnogled z vrtljivimi očesnimi školjkami (Slika 3): pri uporabi daljnogleda brez očal, odvijete očesni školjki navzven v levo do skrajno zgornjega zaskočnega položaja (na sliki levo). Za nosilce očal, privijete očesni školjki desno navzdol na zadnje zaskočno mesto (na sliki desno).
Slika 3: Vrtljive očesne školjke
Očesni školjki je možno očistiti ali zamenjati. V ta namen je potrebno obe školjki povsem odviti.
Nastavitev zenične razdalje
Razdalja med zenicama se od človeka do človeka razlikuje. Da bi dosegli optimalno nastavitev, daljnogled držite v položaju za opazovanje in obe polovici daljnogleda premikajte navzven ali navznoter (Slika 4), dokler pri pogledu skozi oba okularja ne zagledate samo eno okroglo sliko. Tako je daljnogled pravilno nastavljen za zenično razdaljo vaših oči.
Nastavitev ostrine
Daljnogled ima osrednji gumb za nastavljanje ostrine (Slika 5) in gumb za izravnavo dioptrije – popravkov vida Slika 6).
Z obema očesoma pogledate skozi daljnogled, zamižite z desnim očesom ali zakrijte desni objektiv in z osrednjim gumbom (Slika 5) nastavite ostrino slike v levem delu daljnogleda.
Nato zamižite z levim očesom ali zakrijte levi objektiv in z gumbom za nastavitev dioptrije (Slika 6) nastavite ostrino desnega dela daljnogleda. Za ostrenje obeh slik uporabljajte vedno isti objekt. Tako je daljnogled nastavljen za vaše oči in od tukaj naprej nastavljate ostrino le še s sredinskim gumbom (Slika 5).
Slika 5: Gumb za ostrenje | Slika 6: Gumb za dioptrijo |
Gumb za nastavljanje dioptrije (Slika 6) je opremljen z oznakama + in – ter indeksnimi točkami za različne uporabnike daljnogleda. Sedaj se ostrina ne glede na oddaljenost nastavlja samo še z osrednjim gumbom (Slika 5).
Pravilna uporaba
Daljnogled držite z obema rokama kolikor je mogoče mirno. Če je možno se s komolcema naslonite na trdo podlago ali oporo. Pri pogledu skozi daljnogled z veliko povečavo je občutljivost daljnogleda na tresljaje zelo velika. Pri opazovanju, oči ali daljinska dela očal pritisnite tesno na očesni školjki.
Vodoodporni daljnogledi
Če je vaš daljnogled vodoodporen, pomeni, da je v celoti napolnjen z dušikom ter zatesnjen tako, da preprečuje notranjo kondenzacijo in zameglitev, hkrati pa še zadržuje prah. Potopen je do enega metra, kjer zdrži do 15 minut.
Prilagodljivost za stojalo
Slika 7: Pritrditev adapterja za stojalo
Nekateri daljnogledi imajo vgrajen adapter za stojalo. Na teh modelih je pod pokrovom luknja za navojni vijak. Za pritrditev adapterja najprej odstranite pokrov, nastavite adapter in ga privijte (Slika 7). Takšni montažni daljnogledi omogočajo dodatno stabilnost in udobje predvsem ob večjih povečavah.
Varnostni napotki
Z daljnogledom nikoli ne glejte proti soncu, saj lahko s tem poškodujete svoje oči. Prav tako nikoli ne pustite daljnogleda na soncu, saj lahko s tem povzročite požar.
Vzdrževanje
Daljnogled vedno shranjujte s školjkami obrnjenimi navzgor, kar bo preprečilo prekomeren pritisk in obrabo školjk. Pazite, da vam daljnogled ne pade na tla oziroma, da ga ne poškodujejo drugi udarci. Hranite ga v suhem in hladnem prostoru.
Nega in čiščenje
Optične površine čistimo z mehko laneno krpico, mehkim usnjem ali posebnim silikonskim papirjem, pri tem pa pazimo, da prej morebitne prašne delce odstranimo s čopičem ali pihanjem. Prstni odtisi se lahko, če jih takoj ne odstranimo, zažrejo v steklo in jih potem ni več mogoče očistiti. Če želite leče bolje očistiti lahko uporabite tudi tekočino za čiščenje leč ali pa čisti alkohol, vendar pa tekočino obvezno nanesite na krpo in je nikoli ne nanašajte neposredno na lečo.
Z gumo obložene daljnoglede čuvajte pred vplivi oljnatih in maščobnih snovi. Madeži in prstni odtisi na gumirani oblogi se zlahka odstranijo z ovlaženo krpico.
Nikoli ne poskušajte očistiti notranjosti daljno-gleda, prav tako ga ne poskušajte razstavljati.
Popravila in garancija
Popravila pri nepooblaščenih osebah se upoštevajo kot prekinitev garancije. V primeru okvare izdelka v garancijski dobi je potrebno izdelek s kratkim pojasnilom problema poslati na naslov pooblaščenega serviserja ali proizvajalca.
GARANCIJSKI POGOJI
Garancijsko jamstvo
Ob upoštevanju priloženih navodil ter ob skrbnem ravnanju z izdelkom, proizvajalec jamči visoko kakovost izdelave in zanesljivo delovanje ter neoporečen izgled izdelka za podano garancijsko dobo
10 let garancije
za napake in okvare, ki so nastale ob pravilni in skrbni uporabi optičnega izdelka ter pri upoštevanju napotkov iz navodil za uporabo.
Garancija pokriva vse okvare, ki bi nastale zaradi napake v materialu ali napake pri proizvodnem procesu.
Garancijski rok prične teči z dnevom nakupa kar potrjujeta originalni račun in garancijska knjižica.
Prekinitev garancijske dobe
Garancija ne velja pri poškodbi daljnogleda (padec, udarec in podobno) in pri poskusih popravil ali posegov nestrokovne in nepooblaščene osebe. V jamstvo tudi niso vključene torbice, nosilni jermeni, pokrovčki in gumijaste školjke.
V primeru kakršnihkoli mehanskih poškodb optičnega izdelka ali ob nepravilni uporabi se garancijska doba prekine. Slednje prav tako velja v primeru popravila/modifikacije pri nepooblaščenih osebah, kar se prav tako šteje za prekinitev garancije.
Povzročitev škode zaradi višje sile ali vplivov okolja je izvzeto iz garancijskega jamstva.
Garancijska popravila
V primeru okvare izdelka v garancijski dobi je potrebno izdelek s kratkim pojasnilom problema poslati na naslov pooblaščenega serviserja ali na naslov proizvajalca. Ob tem je potrebno priložiti kopijo originalnega računa ter izpolnjeno garancijsko knjižico oziroma garancijski list. V primeru, da se garancijska knjižica ne nahaja ob izdelku, velja kot garancija originalen račun. V primeru, da je proizvajalec lociran izven Evropske Unije – EU lahko izdelek s pojasnilom okvare ter kopijo originalnega računa vrnete nazaj k prodajalcu.
Garancijska popravila bodo izvedena v roku 45 dni, v nasprotnem primeru je kupec opravičen do zamenjave izdelka ali povrnitve kupnine.
V primeru garancijskega popravila kupec krije stroške transporta izdelka do pooblaščenega servisa, proizvajalca ali prodajalca.
Zamenjani ali popravljeni deli ne podaljšajo garancijske dobe izdelka in sicer le ta ne glede na okoliščine vedno velja od dneva nakupa dalje v roku podanem s strani proizvajalca.
Testiranje izdelka
Pridržujemo si pravico da vrnjen izdelek testiramo, oziroma ga pošljemo na testiranje k proizvajalcu in tako preverimo njegovo delovanje. V primeru brezhibnega delovanja si pridržujemo pravico do povrnitve vseh nastalih stroškov.
Izjava o skladnosti
Izjavljamo, da proizvod ustreza tehnični dokumentaciji proizvajalca.
Optium d.o.o.
Laporje 45a, 2318 Laporje
T: 031 770 520
info@optics-trade.eu
www.optics-trade.eu