Skoči na vsebino
Domov » Termovizija » Pulsar Axion XQ30 PRO Test v lovišču

Pulsar Axion XQ30 PRO Test v lovišču

Na testu v lovišču smo tokrat preizkusili Pulsarjev najnovejši termovizijski monokular Axion XQ30 PRO.

Serija Axion velja za Pulsarjev vstopni razred termovizijskih monokularjev in model Axion XQ30 PRO je nadomestil njihov dosedanji vstopni model Axion XM30F.

Glede na tehnične značilnosti in kvaliteto izdelave, bi samo napravo sicer težko uvrstili v vstopni razred termovizijskih monokularjev, saj se ponaša z nekaterimi lastnostmi, ki jih pri drugih proizvajalcih srečamo šele na začetku srednjega razreda njihovih izdelkov.

Se je pa Pulsar očitno odločil, da v najnižjem vstopnem razredu termovizijskih naprav ne bo tekmoval s cenejšimi proizvajalci iz Kitajske in je svojemu vstopnemu modelu dodelil skoraj vse značilnosti naprav iz srednjega razreda, vključno s ceno.

Tehnični podatki

Od svojega predhodnika je Axion XQ30 PRO podedoval kompaktno ohišje izdelano iz magnezijevih zlitin, lečo z goriščno razdaljo 30mm, F 1.2 zaslonko ter APS3 baterijo.

Bistvena novost, zaradi katere Axion XQ30 PRO uvrščamo v srednji razred je senzor resolucije 384×288 toplotnih točk, katerega že dobro poznamo iz ostalih Pulsarjevih termovizijskih naprav z oznako XQ. Razmak med toplotnimi točkami senzorjev XQ je 17 µm, oznaka PRO pa nam nakazuje, da je toplotna občutljivost senzorja < 25mK. V kombinaciji z lečo goriščne razdalje 30mm zajema vidno polje široko 23x17m na razdalji 100m.

  Axion XQ30 PRO
Senzor384×288 pix.
17 µm
NETD <25 mK
LečaF30/1.2
PovečavaOsnovna optična povečava naprave 2x
Digitalna povečava 4x
Vidno polje13.3×100
23.3х17.5m / 100m
Razdalja zaznavanja (detection)850m
ZaslonAMOLED HD 640×400
NapajanjeAPS 3 Li-ion Battery Pack
Čas delovanja do 8h
USB – C priključek
Dimenzije144x41x69 mm
300g z baterijo
ZaščitaIPX7 -250 do +400
Video/foto snemanjeResolucija: 528×400
Format: mp4 / .jpg
16GB notranjega spomina

Kakovost slike

Kakovost slike ostaja najpomembnejši pokazatelj kakovosti termovizijskega monokularja. Pri Axion XQ30 PRO je v skladu s pričakovanji, glede na tehnične lastnosti naprave in nenazadnje tudi ceno ter položaj znotraj Pulsarjeve ponudbe termovizijskih monokularjev.

Kontrast med hladno okolico in toplimi predmeti je zelo dober in natančno izrisan. Ugodna vrednost NETD <25 mK omogoča prikazovanje majhnih razlik v toploti opazovanih teles. Poleg bolj podrobnega prikazovanja podrobnosti na telesu živih bitij, smo opazili tudi dobro prikazovanje razlike med živimi bitji in segretimi neživimi predmeti v okolici. Pri manj zmogljivih napravah vstopnega razreda se segreti predmeti pogosto prikazujejo skoraj enako kot živa bitja in neizkušen uporabnik termovizije bi lahko takšne predmete zamenjal za mirujoča živa bitja. Pri Axion XQ30 PRO tega strahu ni, saj so bila živa bitja izrazito močneje obarvana od ostale okolice. Nekaj težav pri prepoznavanju prikazanega na sliki, bi neizkušen uporabnik še lahko imel v situaciji, ko se pred njim hkrati nahajata sesalec in ptica. Perje namreč toliko bolje izolira ptičje telo, da termovizijski monokular slednjega prikazuje drugače kot telo sesalca in včasih tudi sami nismo bili prepričani ali je pred nami živo bitje ali le kakšen šop trave, krtina ali morda večja veja. Seveda se takšna dilema pojavlja le pri opazovanju mirujočih ptic na večje razdalje in se razblini v trenutku, ko se ptica premakne. 

Med uporabo v dobrih vremenskih razmerah je Axion XQ30 PRO zaznal (detection) živali velikosti srnjadi tudi do 800m ali še nekoliko dlje, kar potrjuje trditve proizvajalca o dosegu zaznave 850m. Pri tem je potrebno upoštevati, da se doseg zaznave običajno računa na cilj dimenzij 1.7×0.7m, naprava pa nam samo pokaže, da se na tem mestu nahaja nekaj toplejšega od okolice, ne da bi objekt lahko natančneje prepoznali. Običajno na zaslonu termovizijskega monokularja vidimo samo nedoločljiv oblaček ali piko v barvi, katero imamo izbrano za prikazovanje toplih predmetov. Prepoznavanje (identification) kaj se nahaja pred nami je zahtevnejše in omogočeno na precej krajših razdaljah kot zaznava. Nekateri proizvajalci sicer navajajo tudi razdalje na katerih je možno prepoznavanje opazovanih predmetov, a je to močno odvisno od izkušenj uporabnika s termovizijsko tehnologijo in pa okoliščin v katerih se opazovanje izvaja. Mirujoči divjadi bo, tudi na krajših razdaljah, precej težje določiti vrsto kot pa premikajoči, kjer že način in vzorec premikanja bistveno pripomore k razlikovanju med lisico ali zajcem. Med uporabo smo mirujočo srnjad in divje prašiče še dokaj zanesljivo prepoznali na razdaljah okoli 200m, premikajočo pa na okoli 400m. Za določanje spola, starosti in ostalih pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na odločitev za odstrel divjadi, pa Axion XQ30 PRO prikazuje premalo podrobnosti, da bi se lahko zanesli samo nanj. Pred vsako odločitvijo za strel, smo divjad ocenili še s pomočjo digitalne nočne namerilne naprave.

Naprava omogoča nastavitev osmih različnih barvnih palet prikazovanja toplih objektov. Po navedbah proizvajalca naj bi bile bela, črna in rdeča optimalne za hitro zaznavo (detekcijo), mavrična in ultramarine modra naj bi omogočali natančnejšo prepoznavo, sephia in vijolična pa naj bi zmanjševali izgubo nočnega vida med dolgotrajno uporabo naprave. Med testiranjem smo kot običajno največ uporabljali beli in črni način, že po krajšem času uporabe, pa si bo vsak uporabnik sam izbral barvni način, ki bo zadostil njegovim navadam.

Digitalno približevanje slike je omogočeno do x4, kar daje skupno končno povečavo x8. Slika je pri x2 (skupaj x4) digitalni povečavi še pogojno uporabna, pri x4 (skupaj x8) pa je preveč kockasta, da bi jo bilo smiselno uporabljati.

Vidno polje 23m/100m, ki ga zajema slika naprave, je precej široko in omogoča hitro pregledovanje terena pred nami.

Zelo dobro se je naprava izkazala pri uporabi v megli. Sicer je prišlo do poslabšanja kvalitete slike in nekoliko krajšega dosega detekcije, a še vedno so živa bitja lepo odstopala iz hladne okolice, med tem ko so bile digitalne nočne naprave z IR osvetljevalcem in klasični daljnogledi zaradi megle že davno povsem neuporabni.

Med uporabo v megli smo tudi edinokrat uporabljali funkcijo tristopenjske ojačitve signala, ki dejansko izboljša doseg detekcije naprave v takšnih vremenskih razmerah. Z vsako stopnjo ojačitve se je očitno podaljšal doseg detekcije živih bitij ob sicer hkratnem malenkostnem poslabšanju kvalitete same slike. Sicer ojačitve signala nismo uporabljali, saj v lepem vremenu na doseg detekcije ni imel posebnega vpliva, slika pa je manj prijetna za oko, kot kadar je jakost ojačitve nastavljena na osnovno stopnjo.

Pulsar Axion XQ30 PRO je opremljen z relativno majhnim AMOLED HD zaslonom resolucije 640×400 slikovnih točk. Kdor ima izkušnje z dražjimi termovizijskimi napravami, bo majhnost zaslona zagotovo opazil. Ne bi pa mogli trditi, da bi bila sama uporabniška izkušnja zaradi tega bistveno slabša. Za oko je prijeten in ne utrujajoč. Je pa na zaslonu še vedno videti tanke sive črte, ki tvorijo nekakšno tanko prosojno zaveso in očitno ostajajo zaščitni znak Pulsarjevih termovizijskih naprav. Sčasoma se uporabnik sicer dokaj dobro privadi na takšno sliko in ni več moteča, še posebej kadar uporabljamo black hot barvni način, ki s pretežno svetlejšim ozadjem sive črte nekako skrije.

Ergonomija naprave

Ergonomija naprav Pulsar Axion je dobro poznana in navdušuje predvsem s svojo kompaktnostjo in priročnostjo. Uporaba na lovu ne zavzema skoraj nič dodatnega prostora in tako nam tudi ni potrebno sprejemati kompromisov, kateri del opreme bomo pustili doma, zaradi uporabe Axion XQ30 PRO. Gumbi za upravljanje so razporejeni na vrhu naprave, kar je pri sodobnih nočnih in termovizijskih napravah že kar standard. Tako so enako dosegljivi levičarjem in desničarjem, zaradi kompaktnosti naprave, pa z upravljanjem ne bodo imeli težav tudi uporabniki z zelo majhnimi rokami. Funkcije gumbov so logične in uporabnik se jih hitro nauči, tako da sčasoma postane upravljanje funkcij podzavestno. Edina funkcija gumbov, ki smo jo med uporabo dejansko pogrešali, je neposredno spreminjanje barvnega načina prikazovanja toplote. To spremembo je potrebno izvesti v glavnem meniju, kar je zamudno in nas je pogosto odvrnilo od ideje, da bi med opazovanjem spreminjali barvni način. Dosti bolj udobno bi bilo menjavanje barvnega načina neposredno z gumbom ali pa vsaj s funkcijo v hitrem meniju. Za uporabno pa se je izkazala funkcija spreminjanja digitalne povečave po korakih x0.1, ki se nahaja v hitrem meniju in omogoča natančno nastavitev digitalne povečave do stopnje, ko slika še ni preveč kockasta. 

Zelo majhno in ozko ohišje AXION XQ30 nam ne omogoča zares stabilnega naslona, kadar želimo umiriti sliko. Je pa res, da tudi digitalno povečevanje slike slednjo dokaj hitro popači, tako da višjih povečav zaradi katere bi slika postala tresoča praktično nismo uporabljali, s tem pa tudi ni bilo potrebe po naslonu za umirjanje slike. Naprava ima na dnu ohišja sicer tudi navoj za pritrditev na fotografsko stojalo, vendar je pri tako majhnih lovskih monokularjih uporaba na stojalu prej izjema kot pravilo.

Obroč za ostrenje slike (fokus) na različnih razdaljah se nahaja na običajnem mestu na koncu objektiva, dioptrijo pa lahko nastavljamo na obroču okularja.

Med uporabo monokularja podnevi, ko je močnejša svetloba svetila s strani (recimo ob sončnem vzhodu), je postala slika na zaslonu slabše vidna, na njej pa so se pojavljali svetlobni odsevi okolice. Nekatere naprave imajo za takšne primere gumijaste senčnike, ki pa v primeru Axion XQ30 PRO ni na voljo. V takšnih primerih smo najprej povečali osvetljenost zaslona (brightness) višje kot običajno in z dlanjo druge roke zasenčili okular, kar je prikaz slike na zaslonu takoj vrnilo v normalno stanje.

Kakovost izdelave pri Pulsarju nikoli ni vprašljiva kar se seveda odraža tudi na seriji Axion. Ohišje je izdelano iz magnezijevih zlitin in je povsem vodoodporen skladno s standardom IPX7, deluje lahko v temperaturah med -25 do +40 stopinj Celzija.

Ohišje Axiona je oblikovano tako, da iz njega ne štrli noben nepotreben del in tudi pri intenzivni uporabi nismo zaznali, da bi se nam monokular zatikal med ostalo opremo ali dele oblačil.

Napajanje in baterija

Napravo napaja pulsarjeva tovarniška baterija APS3 s kapaciteto 3200mAh. 

Med testiranjem je baterija zdržala med 7 in 8 ur, pri čemer smo napravo običajno uporabljali v dveh izhodih, vmes pa je bila nekaj dni ugasnjena. Lahko sicer pričakujemo, da bo čas delovanja z enim polnjenjem pri zimskih temperaturah nekaj krajši, vsak uporabnik pa mora oceniti, kako dolgo bo napravo uporabljal. Baterija se lahko polni preko USB-C priključka ali v posebnem pulsarjevem polnilcu za APS baterije. Med lovom lahko napravo polnimo ali pa kar neposredno napajamo tudi s pomočjo prenosne baterije (powerbank). 

Pri menjavi baterije je potrebno biti pazljiv, saj ob pritisku na gumb pod objektivom baterija izskoči iz ohišja in če imamo napravo nagnjeno navzdol, nam bo baterija skoraj zagotovo padla na tla.

Oprema v paketu

Pri nakupu termovizijskega monokularja AXION XQ30 PRO prejme mehko torbico za prenašanje, trak za torbico, vtikač in USB kabel, zaščitni pokrov odprtine za baterijo ter zaščito za baterijo. Priložena so tudi hitra navodila za uporabo naprave in navodila za aplikacijo Stream Vision 2. Torbica se je sicer izkazala kot zelo koristna za varovanje naprave med transportom, nikakor pa ne za nošenje med lovom, saj je prevelika in moteča. V dodatni opremi zagotovo pogrešamo obesek za okoli vratu, (Pulsar single point neck strap), katerega kupcem Axiona toplo priporočamo kot dodatni nakup.

Povezljivost

Sedaj že dobro poznana aplikacija Stream Vision 2 je pri uporabi z Axion XQ30 PRO delovala brez zapletov. Povezovanje z napravo je delovalo v vseh pogojih. Tudi v okolju, kjer je bilo na enkrat na voljo več WIFI omrežij, je povezava med pametno napravo (telefon, tablični računalnik) delovala stabilno. Aplikacija omogoča prenašanje fotografij in videoposnetkov, upravljanje skoraj vseh funkcij naprave na daljavo ter prenašanje programskih posodobitev. Fotografije in posnetke je seveda mogoče prenašati tudi preko priloženega USB kabla, pri čemer se naprava na računalniku prikaže kot izmenljivi spominski medij.

Zaključek

Pulsar Axion XQ30 PRO je zelo dober termovizijski monokular vstopnega razreda. V primerjavi s predhodnikom Axion XM30F je pridobil na velikosti vidnega polja, občutljivosti senzorja na majhne temperaturne razlike in daljšem času delovanja z enako APS3 baterijo.

Zelo primeren je za uporabnike, ki se s termovizijo šele spoznavajo in želijo najprej preveriti ali jih bo lov ponoči pritegnil v zadostni meri, da bodo pripravljeni investirati v zmogljivejšo in dražjo opremo. Resnici na ljubo, po tehničnih karakteristikah in tudi kvaliteti slike ne dosega naprav višjih pulsarjevih  razredov s senzorji velikosti XP, XG in XL in lečami z goriščnimi razdaljami 35mm ali 50mm. A za ta namen ima Pulsar na voljo široko paleto drugih termovizijskih monokularjev v drugih cenovnih razredih.

Vseeno pa je potrebno poudariti, da je Axion XQ30 PRO resna naprava, renomiranega evropskega proizvajalca z zelo visoko kvaliteto izdelave. Ni nepomembno, da je izdelan v Evropi, kjer je zagotovljena tudi vsa tehnična pomoč v primeru okvar.

Razen za neposredno potrjevanje pravilne izbire pred odstrelom divjadi, za kar priporočamo uporabo digitalne nočne naprave, bo vse druge funkcije termovizijskega monokularja z lahkoto opravljal na razdaljah, ki so običajne za lov ponoči.

Še posebej uporabniki, ki do sedaj niso uporabljali termovizije, bodo dobili popolnoma nov vpogled na nočno dogajanje v lovišču. Naenkrat bodo ugotovili, da morda stalež divjadi ni tako slab, kot se zdi pri opazovanju podnevi, le navade je divjad spremenila. V pomoč bo lovskim čuvajem pri nadzoru lovišča in opazovanju drugih uporabnikov prostora, ki se ravno tako pojavljajo v lovišču ponoči. Ne nazadnje bo z bistveno boljšimi možnostmi detekcije živih bitij okoli lovca, bolj varen tudi vsak strel, za katerega se bo le-ta premišljeno odločil.

Summary
Article Name
Pulsar Axion XQ30 PRO Test v lovišču
Description
Pulsar Axion XQ30 PRO Test v lovišču
Author
Publisher Name
Optics Trade Blog
Publisher Logo
Oznake:

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja