Skoči na vsebino
Domov » Nočna optika » PARD Night Stalker 4K LRF test v lovišču

PARD Night Stalker 4K LRF test v lovišču

Uvod

Podjetje PARD je lovcem že nekaj let poznano po svojih digitalnih nočnih napravah. Z digitalnim nočnim nastavkom za na okular strelnega daljnogleda (ang. Rear add on) PARD 007, so v letu 2019 sprožili pravo revolucijo v dostopnosti nočnih naprav, ki so bile do takrat precej dražje in bolj ali manj produkt enega proizvajalca. Hkrati z nastavkom PARD 007, je podjetje tržišču ponudilo opazovalni monokular PARD 019 in digitalni nočni strelni daljnogled PARD 008. Slednji je bil sicer, za tradicionalne evropske lovce, precej »čudne« oblike, a je v kompaktnem ohišju škatlaste oblike ponujal zelo kvalitetno digitalno nočno namerilno napravo, z integriranim infrardečim (IR) osvetljevalcem tipa Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) in možnostjo izbire verzije z vgrajenim laserskim daljinomerom (LRF). Napravo je napajala baterija tipa 18650, kar je samo zaokrožilo koncept preprostega, kompaktnega in cenovno dostopnega digitalnega nočnega strelnega daljnogleda.

Pard Night Stalker 4K

Sčasoma so se na trgu pojavile digitalne nočne namerilne naprave v obliki klasičnega strelnega daljnogleda, ki so omogočale montažo s pomočjo klasičnih montažnih obročkov dimenzije 30mm, na kar je PARD reagiral s serijo DS35 50/70. Ob nadaljnjem izboljševanju digitalnih nočnih naprav in uvajanju 4K senzorjev, pa je PARD v letošnjem letu tržišču ponudil izboljšano serijo imenovano PARD Night Stalker 4K. Glavno izboljšavo predstavlja CMOS senzor z resolucijo 3840 x 2160 slikovnih pik, ki zagotavlja še bolj podrobno sliko kot pri predhodniku in pa možnost povezave laserskega daljinomera z balističnim računalnikom.

Night Stalker 4K je na voljo s tremi goriščnimi razdaljami leče 50mm, 70mm in 100mm, od česar je odvisna začetna optična povečava (4x, 5.6x in 8x) in širina vidnega polja (70°, 50° in 3.5°). Na našem testu smo preizkusili različico Night Stalker 4K 70mm LRF. Test je potekal v jesenskem času, v vseh možnih situacijah, od dnevnega lova, do lova ponoči v trdi temi in za digitalno nočno tehnologijo najtežjih razmerah, megli. Ne glede na to, da smo na testu preizkušali model Night Stalker 4K LRF, vse ugotovitve našega testa, razen seveda tistih povezanih z delovanjem LRF modula, veljajo tudi za model Night Stalker 4K brez LRF.

Tehnične značilnosti naprave 

Senzor3840 x 2160 CMOS
Leča70 mm
Povečava5.6 x osnovna povečava (2x,3x,4x digitalni zoom) 
Vidno polje5,7m / 100m
Min. razdalja ostrenja5m
ZaslonOLED, 800 × 800
Napajanje1x izmenljiva 18650 Li-ion baterija Skupen čas delovanja ≥5h (po navedbah proizvajalca) USB – C priključek
DimenzijeD 346 mm × Š 93 mm × V 82 mm 735g brez zunanje baterije
Stopnja zaščiteIP67
Video/foto snemanje   ShranjevanjeVideo 1440×1080 mp4   Foto   1536×1536 jpg Micro SD kartica max 128GB (ni priložena)

Srce digitalnega nočnega strelnega daljnogleda Night Stalker 4K LRF predstavlja ultra-high-definition CMOS slikovni senzor z resolucijo 3840 x 2160 slikovnih točk. Pred njim se nahaja leča z goriščno razdaljo 70 mm in fiksno zaslonko. Zaslonke ne moremo fizično spreminjati, za večjo globinsko ostrino pri uporabi podnevi, pa je na pokrovu objektiva majhna luknja premera nekaj mm, katera služi za omejevanje količine svetlobe, ki podnevi pade na senzor.

Ohišje Night Stalker 4K je oblike klasičnega strelnega daljnogleda dolžine 346 mm, širine 93 mm in višine 82 mm. Masa naprave je 735g. Premer cevi pri vseh modelih serije PARD Night Stalker 4K znaša 30mm, kar nam omogoča enostavno namestitev na orožje, s pomočjo klasičnim montažnih obročkov premera 30mm.

Pard Night Stalker 4K

Na sprednjem delu naprave je nameščen IR osvetljevalec in LRF modul.

Slika se prikazuje na okroglem OLED zaslonu resolucije 800×800.

Prilagoditev dioptrije okularju je mogoča od -5D do +3D.

Odmik okularja od očesa znaša 100mm.

Naprava je odporna na odsun orožja z energijo 6000J.

Kako smo testirali

Testiranje smo izvajali v oktobru. Vse krajši dnevi so nam omogočili, da smo temeljito preizkusili kvaliteto slike ponoči, tako v ugodnih atmosferskih pogojih za delovanje digitalne nočne tehnologije, kot v vlažnem in meglenem ozračju, ki za digitalno nočno tehnologijo predstavlja najzahtevnejše razmere.

Lovišče je izrazito primestno in močno prepredeno s prometno infrastrukturo ter ostalimi viri umetne svetlobe, katerih vpliv na osvetljenost lovnih površin v bližini, s prostim očesom niti ne opazimo. A super občutljivi senzorji v nekaterih novejših digitalnih nočnih napravah in pa seveda klasični strelni daljnogledi za lov v mraku, takšne vire dodatne svetlobe s pridom izkoriščajo. Zaradi tega smo upali, da nam bo umetna osvetlitev lovnih površin omogočala, da bi v takšnih situacijah Night Stalker 4K lahko uporabljali brez dodatne IR osvetlitve.

Lovili smo podnevi srnjad, ponoči pa divje prašiče v času, ko je svetila luna, kot tudi v trdi temi z uporabo IR osvetljevalca.

Pards Night Stalker 4K nameščen na puško

Različne postopke pristrelitve Night Stalker 4K in delovanje balističnega računalnika, smo preizkusili na strelišču s puškama kalibra .22 LR in .308 Winchester.

Za preizkus delovanja balističnega računalnika smo uporabili puško kalibra .22 LR in podzvočno strelivo. Slednje ima dokaj visoko krivuljo leta in na razdaljah 70 ter 100 metrov že dovolj velik padec krogle, da je bilo smiselno uporabljati balistični računalnik. S puško kalibra 308 Winchester, uporaba balističnega računalnika na tako kratkih razdaljah pač ni smiselna.

Slika

Slika v Night Stalker 4K je dovolj dobra za potrebe varnega odstrela divjadi na vseh razdaljah običajnih za lov, tudi podnevi. Glede na 4K senzor, smo podnevi sicer pričakovali še nekoliko bolj podrobno in kontrastno sliko, a smo ves čas imeli občutek, da kljub omejeni količini svetlobe skozi odprtino na pokrovu objektiva, globinska ostrina nikakor ni bila dovolj velika, da bi bila slika resnično ostra. Kljub temu smo podnevi lahko tudi zanesljivo določali spol pri srnjadi, čeprav so bili nekateri srnjaki že mulasti. Na razdalji do 100m pa bi se dalo za silo oceniti tudi trofejno vrednost rogovja.

Najslabše se je PARD Night Stalker 4K izkazal pri uporabi v mraku brez IR osvetljevalca. Ko se je začelo mračiti, je kljub povsem odprti leči objektiva, zelo hitro zmanjkalo svetlobe. Tudi v prvi svetlobi jutranje zarje, smo običajno že s prostim očesom razločno videli okolico, je bilo za Night Stalker 4K svetlobe še vedno premalo. Slika je bila kockasta, slabo razločna, pojavilo pa se je tudi zaostajanje slike na zaslonu (ang. Lag). Ocenjujemo, da PARD Night Stalker 4K ni uporaben za lov brez IR osvetljevalca ob polni luni, prvi svetlobi jutranje zarje, zadnjih ostankih večernega mraka ali pa ob svetlobi iz kakšnega od okoliških umetnih virov. Tudi v takšnih pogojih smo morali uporabljati IR osvetljevalec, ki pa je svoje delo opravil zelo dobro.

Pard Night Stalker 4K

Dosti bolj všeč nam je bila slika ponoči, ob uporabi IR osvetljevalca in povsem odprti leči objektiva. Črno bela slika nočnega načina ni zaostajala za slikami konkurenčnih modelov digitalnih nočnih naprav. Divjad velikosti poljskega zajca do divjega prašiča smo opazovali na razdaljah tudi več kot 300m. Seveda na takšnih razdaljah ponoči vidimo predvsem odsev IR svetlobe v očeh in bolj ali manj obris telesa živega bitja. Nikakor ne menimo, da je na takšnih razdaljah ponoči varno in etično izvajati odstrel, a s Pard Night Stalker 4K 70mm smo na našem testu na razdalji 300m opazovali lisico in na podlagi silhuete, predvsem pa njenega gibanja nedvoumno prepoznali za katero vrsto divjadi gre.

Na razdaljah, običajnih za lov ponoči na krmišču za divje prašiče, je IR osvetljevalec valovne dolžine 940nm povsem zadostoval za razločno in ostro sliko, na podlagi katere je mogoče brez težav ločevati divje prašiče po starostnih kategorijah in spolu. Uporaba osvetljevalca valovne dolžine 850nm, katerega svetloba je za divjad bolj opazna, ni bila nikoli potrebna.

Kot vse digitalne nočne naprave, tudi Night Stalker 4K v meglenem ozračju ni deloval. Že v zmerni megli je prihajalo do presvetlitve senzorja zaradi odboja IR svetlobe. Težava je bila še izrazitejša zaradi dejstva, da za dobro nočno sliko Night Stalker 4K potrebuje veliko količino IR svetlobe, kar odboj od megle le še poveča.

Digitalno približevanje (ZOOM) slike se veča po korakih 2x, 3x in 4x. Ob relativno visoki začetni optični povečavi 5.6x, tako vmesne skupne povečave znašajo 11.2x, 16.8x in 22.4x.

Za razliko od konkurenčnih digitalnih strelnih daljnogledov, je pri Night Stalker 4K 70mm že osnovna optična povečava 5.6x udobno visoka in več kot 2x digitalne povečave za lov nismo uporabljali. Tudi kvaliteta slike pri 2x digitalni povečavi še ne trpi preveč, med tem ko je, resnici na ljubo, pri 3x in 4x digitalni povečavi slika opazno slabša. Kdor podnevi potrebuje strelni daljnogled z 12x ali večjo povečavo, zagotovo ne bo posegel po digitalni napravi, ponoči pa povečave preko 11.2x zagotovo niso potrebne.

Med lovom smo imeli povečavo vedno nastavljeno na osnovnih 5.6x, kar je v celoti ohranjalo, sicer zelo ozko vidno polje, sliko pa smo po potrebi hitro povečali z obratom gumba za digitalni zoom.

IR osvetljevanje

PARD Night Stalker 4K ima vgrajen razmeroma močan IR osvetljevalec tipa VCSEL. Kupec lahko izbira med osvetljevalcem valovne dolžine 940nm ali 850nm. Glede na način lova bo sicer uporabnik sam izbral valovno dolžino, za lov na divje prašiče na krmišču, pa vsekakor priporočamo valovno dolžino 940nm.

Pard Night Stalker 4K

S tem bo možnost zaznave s strani divjadi manjša, moč laserskega IR osvetljevalca pa več kot zadostuje za takšne razdalje. Valovno dolžino 850nm bi morda priporočali lovcem, ki več lovijo divje prašiče na polju, vsekakor pa tistim, ki lovijo v državah, kjer je nočni lov na zveri (šakal, lisica, jazbec, kune…) dovoljen tudi z uporabo nočne optike.

Med našim testom smo za primerjavo uporabili še zunanjo IR svetilko laserske VCSEL tehnologije valovne dolžine 850nm. Ob vsekakor nekaj daljšem dometu in še boljši nočni sliki, pa razlika ni bila tolikšna, da bi odtehtala dodatno maso in prostor, ki ga zaseda zunanja IR svetilka.

Snop IR svetlobe lahko ožimo in širimo s premikanjem osvetljevalca naprej in nazaj. Snop IR svetlobe lahko tudi premikamo, tako da delno odvijemo prednji pokrov osvetljevalca, nato pa s prstom previdno premikamo zaščitno steklo v želeni smeri. Ko imamo snop IR svetlobe usmerjen v sredino zaslona, samo še privijemo pokrov osvetljevalca.

Odboj IR svetlobe od ovir in s tem povezana preobremenitev senzorja pri PARD Night Stalker 4K ni posebej rešena in edini način, da se temu izognemo, je toliko zožiti snop svetlobe, da se ognemo oviram med nami in ciljem. 

Opozoriti je potrebno tudi na posebnost, da je ostrenje slike (fokus) v nočnem črno-belem načinu drugačno kot v dnevnem barvnem. Tako bomo vedno, ko preklapljamo med dnevnim in nočnim načinom optičnega kanala, morali popraviti tudi fokus, ne glede na to, da se razdalja do cilja ni spremenila.

Napajanje z električno energijo

Night Stalker 4K napaja ena baterija tipa 18650. PARD je znan po uporabi baterij 18650 brez gumba na pozitivnem polu. V njihovih napravah se ne da uporabljati daljših tipov teh baterij, z zaščito ali gumbom na pozitivnem polu, saj je ležišče baterije prekratko in se posledično ne more zapreti pokrova. V paketu dobimo eno baterijo kapacitete 3200mAh.

Po podatkih proizvajalca, naj bi ena baterija vzdržala 5 ur, kar pa je pri digitalnih nočnih napravah težko preveriti oziroma zanesljivo trditi, da bo tudi ob naslednjem izhodu v lovišče čas trajanja enak.

Med testom smo napravo ves čas uporabljali prižgano a z izključenim IR osvetljevalcem, katerega smo prižgali dosledno le takrat, ko smo z napravo opazovali. Po dosedanjih izkušnjah se je izkazalo, da je ravno IR osvetljevalec največji porabnik baterij in da moramo slednjega uporabljati kar se le da preudarno, da bomo podaljšali delovanje naprave z eno baterijo.

Pard Night Stalker 4K

V takšnem načinu smo s priloženo originalno PARD baterijo napravo uporabljali okoli 3 ure. Vendar pa je podatek o času delovanja naprave z eno baterijo pri tovrstnih napravah lahko zelo varljiv. Resnično je potrebno poudariti, da bo čas delovanja odvisen od veliko dejavnikov (temperature okolice, uporabe IR osvetljevalca, uporaba laserskega daljinomera, povezovanja naprave preko WIFI s pametnimi napravami, ogledovanja posnetkov v napravi, starosti baterije,…). Ne nazadnje pa je na tržišču tudi ogromno različnih tipov baterij tipa 18650, ki se med seboj razlikujejo po nazivni in dejanski zmogljivosti.

Uporabnikom zato predlagamo, da imajo pri sebi vedno vsaj dve napolnjeni rezervni bateriji, kvalitetne znamke in nazivne zmogljivosti vsaj 3000mAh. Kadar pa uporabnik lovi pozimi in namerava ostati na lovu dlje časa, bo morda potreboval tudi kakšno baterijo več.

Porabo baterije še bistveno zmanjšamo, če za osvetljevanje uporabljamo zunanjo IR svetilko, kar pa posledično poveča maso in dimenzije naprave.

Kot alternativno možnost lahko napravo priključimo tudi na zunanjo prenosno baterijo preko USB C priključka.

Laserski daljinomer

LRF na napravi ima nazivno razdaljo merjenja 1000 metrov z natančnostjo +/-1 m. Meritve smo preverili z uporabo aplikacije Google Maps in potrdili, da so bile meritve znotraj razdalje 700 m točne. Natančnost meritev je bistveno boljša in enostavnejša, če imamo daljinomer nastavljen na izvajanje nekaj zaporednih meritev. Priporočamo nastavitev na zaporedno merjenje 5s ali 10s, kar uporabniku omogoča, da po pritisku na gumb za aktiviranje daljinomera, umiri napravo na cilju meritve. Običajno se po tem, ko umirjena naprava izvede tretjo meritev izmerjene razdalje ne spreminjajo več in lahko razdaljo štejemo kot pravilno izmerjeno. Merjenje lahko tudi predčasno prekinemo s kratkim pritiskom na gumb za merjenje razdalje.

Merjenje razdalj v meglenem ozračju ni delovalo in meritev je prikazovala izmerjeno razdaljo okoli 10m, ne glede na to, kako daleč od nas se je cilj dejansko nahajal. Je pa takšna težava poznana pri vseh vrstah laserskih daljinomerov in nas ni presenetila.

Točko na kateri laserski daljinomer meri razdaljo do cilja, nam na zaslonu označuje majhen kvadrat. Položaj slednjega na zaslonu v razmerju do namerilnega križa je odvisen od tega, kako poravnan je Night Stalker 4K z namerilno linijo orožja. Več kot je potrebno premikati namerilni križ na zaslonu pri pristreljevanju orožja, bolj bo kvadrat za laserski daljinomer odmaknjen od namerilnega križa. In bolj kot je na osnovni povečavi 5.6x odmaknjen od namerilnega križa, prej nam bo kvadrat laserskega daljinomera izginil z zaslona, pri digitalnem povečevanju slike. Ko med digitalnim povečevanjem slike, na zaslonu ne vidimo več kvadrata laserskega daljinomera, smo izgubili možnost merjenja razdalje do cilja.

Pard Night Stalker 4K

Vendar pa je pri PARD Night Stalker 4K, za razliko od konkurenčnih naprav, mogoče žarek laserskega daljinomera fizično premakniti na mesto kjer ga želimo. Postopek sicer ni najenostavnejši in zahteva nekaj fizičnih posegov v LRF modul. Ko smo žarek prestavili na željeno mesto, moramo obvezno premakniti še kvadrat na zaslonu, saj sedaj nista več poravnana. Ker v dnevnem barvnem načinu delovanja naprave tudi ne vidimo laserskega žarka, meritve ne bodo točne. Premik LRF okvirja na zaslonu izvedemo preko menija.

OPOZORILO: PARD v navodilih za uporabo Night Stalker 4K ni zajel postopka premikanja laserskega žarka v LRF modulu. Na spletu in YouTube pa obstajajo neuradni posnetki, ki postopek prikazujejo. Ali bo PARD z garancijo pokril morebitne poškodbe, do katerih bi prišlo pri tem postopku, ne vemo.

Ergonomija in upravljanje naprave

Night Stalker 4K je sicer ergonomsko dobro zasnovana naprava, ki pa s svojim zunanjim videzom vsekakor pritegne pozornost in v primeru kakšnih zelo tradicionalno usmerjenih uporabnikov tudi odpor. V osnovi je sicer oblike klasičnega strelnega daljnogleda, a IR osvetljevalec in LRF modul štrlita iz ohišja, kot da bi gledali kakšno futuristično vesoljsko ladjo. Kar nekaj kolegov se ni moglo načuditi obliki in so bili prepričani, da gre za kakšen HI-TECH vojaški izdelek, ki z lovstvom nima nič skupnega.

Kljub začetnemu nezaupanju, se je med testom izkazalo, da oba štrleča dela med lovom nista moteča. Že samo dejstvo, da se na orožje pritrdi s klasičnimi montažnimi obročki, nekako približa napravo lovcem in strelcem navajenih strelnih daljnogledov tradicionalnih oblik. Relativna kompaktnost in nizka masa naprave sta glavni prednosti Night Stalker 4K pred konkurenco. V tem pogledu je primerljiv s klasičnimi strelnimi daljnogledi z lečo objektiva 42mm.

Upravljanje s funkcijami naprave je razdeljeno na dva dela. Z nekaj najpomembnejšimi funkcijami naprave (ON/OFF, ZOOM, IR osvetljevanje, LRF, snemanje/fotografiranje) upravljamo neposredno preko tipk in zoom obroča na ohišju. Z vsemi ostalimi funkcijami pa upravljamo preko menija na zaslonu, kar nam vzame nekaj več časa in koncentracije.

Pard Night Stalker 4K

Med uporabo na testu se je pokazalo, da smo se na vse tipke in zoom obroč zelo hitro navadili in jih kmalu uporabljali instinktivno, brez daljšega razmišljanja čemu je katera namenjena.

Zaradi kompaktnosti Night Stalker 4K, nimajo težav pri upravljanju tudi uporabniki z bolj kratkimi rokami. Obroč za ostrenje slike na objektivu je opremljen s priročno ročico, ki precej olajša vrtenje in ostrenje. Kot pri večini digitalnih naprav, je ostrenje potrebno kar pogosto popravljati, obvezno pa je potrebno podnevi zapreti pokrov objektiva in odpreti le luknjo, kar vsaj nekoliko poveča globinsko ostrino.

Pristrelitev orožja z Night Stalker 4K

Na Night Stalker 4K smo namestili picatinny obročke, ki so bili priloženi v paketu. Tako smo lahko preizkusili tudi kakovost dodatne opreme, ki jo dobimo ob nakupu. Kakovost montažnih obročkov je nedvomno zelo pomembna, še posebej kadar želimo isti namerilno napravo uporabljati na več orožjih. Za zategovanje vijakov smo uporabljali navorni izvijač z vedno enako silo.

V meniju smo za vsako puško izbrali svoj profil A-E, nastavili razdaljo streljanja (100m za puško kalibra 308, ter 35m za puško kalibra 22 l.r.) in izbrali obliko ter barvo namerilnega križa. Nato smo izstrelili tri strele in tako dobili skupino s srednjim zadetkom, ki nam je služila kot referenca za potreben premik namerilnega križa.

Naprava omogoča dva načina pristreljevanja.

Pri uporabi funkcije freeze, je potrebno sliko zaslona zamrzniti tako, da imamo namerilni križ poravnan s sredino tarče. Po zamrznitvi slike v meniju, vrtimo zoom obroč in s tem premikamo namerilni križ na zaslonu po smeri (koordinata X) ter višini (koordinata Y) tako dolgo, da ga prestavimo v sredino skupine testnih zadetkov. Ob izhodu iz menija za pristreljevanje moramo vrednosti za premik križa obvezno shraniti. S kontrolnim strelom moramo nato samo še preveriti ali nova točka zadetka ustreza našim pričakovanjem.

Drugi način je bolj podoben pristreljevanju klasičnih strelnih daljnogledov, le da pri Night Stalker 4K namesto »klikanja« na obročkih za nastavitev višine in smeri, ročno spreminjamo vrednosti X in Y v meniju.

Tudi pri tem načinu je potrebno najprej izstreliti kontrolno skupino zadetkov in nato na podlagi izmerjene oddaljenosti srednjega zadetka od namerilne točke, vnesti popravke vrednosti X in Y.

Med našim testom smo preizkusili oba načina pristreljevanja orožja z Night Stalker 4K. Najprej smo orožje pristrelili s pomočjo zamrznjene slike, kar nam je točko zadetka preneslo v bližino sredine tarče. Natančnejše fine korekcije in pa morebitno pristreljevanje orožja na ugodno pristrelitveno razdaljo (+4cm na 100m) pa smo izvedli s spreminjanjem vrednosti X in Y koordinat.

Oba postopka sta potekala hitro in brez zapletov. Kdor je vešč pristreljevanja klasičnega strelnega daljnogleda, bo tudi postopek pristreljevanja Night Stalker 4K opravil brez težav. Ko smo končali pristrel ene puške, smo nastavitve shranili v meni in Night Stalker 4K prestavili na drugo puško, kjer smo postopek pristrelitve ponovili.

Med testom, smo napravo nekajkrat prestavili med obema puškama in do premika točke zadetka ni prihajalo. Le paziti je potrebno, da se za vsako puško izbere pravi profil (A-E).

Nastavitev balističnega računalnika

Night Stalker 4K LRF je opremljen z balističnim računalnikom, ki skupaj z laserskim daljinomerom strelcu izračuna padec krogle na izmerjeni razdalji. Temu ustrezno prilagodi namerilni križ za toliko, da bo zadetek ob upoštevanju popravka zadel cilj.

Dejansko se na zaslonu ne premakne celoten namerilni križ, pač pa se na Y osi pojavi majhen križec, ki se spusti za toliko, kolikor je potrebno meriti višje. Hkrati ostane osnovni namerilni križ nespremenjen, kar nam omogoča, da pri streljanju izberemo ponujen križec balističnega računalnika, ali pa streljamo z osnovnim namerilnim križem.

Balistični računalnik potrebuje za delovanje nekaj osnovnih elementov, katere preko glavnega menija vnesemo v sistem.

Elementi, ki jih moramo vnesti so:

  • Hitrost krogle na ustju cevi v m/s ali f/s
  • Masa krogle v gramih ali grainih
  • Razdalja na kateri smo izvedli pristreljevanje v metrih ali jardih
  • Nadmorska višina v metrih ali feetih
  • Zunanja temperatura v stopinjah Celzija ali Fahrenheitih
  • Balistični koeficient krogle
  • Razdalja med sredino leče Night Stalker 4K in sredino cevi na ustju (za potrebe članka bomo uporabljali izraz »višina strelnega daljnogleda«) v milimetrih ali inčah.

    V katerem zapisu (metričnem ali imperialnem) se izpolnjuje podatke, je odvisno od tega, katere enote (metri, jardi) smo izbrali pri merjenju razdalje z laserskim daljinomerom.

Kot najpomembnejši so se pri delovanju balističnega računalnika izkazali hitrost krogle na ustju cevi, balistični koeficient krogle in višina strelnega daljnogleda.

Za pravilno delovanje balističnega računalnika je nujno potrebno hitrost krogle izmeriti s kronografom in šele tako pridobljene realne hitrosti, bodo ustrezna podlaga za vnos v tabelo. Ko smo proizvajalčeve podatke zamenjali z izmerjenimi, so se izračuni balističnega računalnika bistveno izboljšali in približali željenim.

Višino strelnega daljnogleda moramo izmeriti kar se da natančno, kasneje pa je nismo več spreminjali. Tako nam je, ob izmerjeni hitrosti in fiksni višini strelnega daljnogleda, za prilagajanje vrednosti ostal le balistični koeficient krogle. Tudi po izkušnjah drugih uporabnikov, je ravno balistični koeficient krogle tisti dejavnik, s katerim lahko delovanje balističnega računalnika nastavimo dovolj fino in natančno.

  • Če so zadetki po izračunu balističnega računalnika prenizko, moramo zmanjšati balistični koeficient (povečati številko, ki označuje vrednost).
  • Če pa bi bili zadetki previsoko, moramo balistični koeficient povečati (zmanjšati številko, ki označuje vrednost).

Nadmorska višina in zunanja temperatura sta podatka, ki ju med testiranjem nismo spreminjali. Tudi ob prebiranju spletnih forumov na temo Night Stalker 4K nismo zasledili, da bi pri delovanju balističnega računalnika dejansko imeli pomemben vpliv. Uporabnikom priporočamo, da ta del vseeno preizkusijo v primeru, ko bi bile razlike med nadmorsko višino in zunanjo temperaturo v času uporabe bistveno drugačne, kot v času pristreljevanja.

Pard Night Stalker 4K

Balistični računalnik deluje tudi v Night Stalker 4K napravah brez laserskega daljinomera. V tem primeru je potrebno razdaljo izmeriti z namenskim daljinomerom, ali takšnim, ki je recimo vgrajen v termovizijski monokular ali klasični lovski daljnogled. Ob vklopu funkcije merjenje razdalje, slednjo vpišemo ročno, balistični računalnik pa izračuna potreben popravek višine. Kako bi to delovalo na lovu, kjer se cilj običajno premika, pušča nekaj dvoma. Vsem, ki menijo, da funkcijo balističnega računalnika dejansko potrebujejo zato seveda priporočamo nakup verzije Night Stalker 4K z laserskim daljinomerom.

Ali pri lovu dejansko potrebujemo funkcijo kot je balistični računalnik pa je zopet stvar vsakega posameznika. Funkcija ni bila razvita za povprečnega lovca s kontinentalne Evrope, pač pa za lovce na otočju Velike Britanije in v Avstraliji. Tam lahko lovijo tudi z zračnim orožjem in malokalibrskim strelivom na robni vžig, pri katerem je krivulja leta bistveno bolj visoka kot pri klasičnih lovskih kalibrih s centralnim vžigom. Zaradi tega je bistveno bolj pomembno, da pravilno izmerimo razdaljo do cilja in izračunamo potreben dvig namerilne točke. Običajno v ta namen strelci uporabljajo različne balistične programe za izračun leta krogle, v primeru Night Stalker 4K, pa to namesto nas izvede sam strelni daljnogled.

Povezljivost naprave

Aplikacija PardVision 2 je pri uporabi z Night Stalker 4K delovala brez zapletov. Omogoča prenašanje fotografij in videoposnetkov, upravljanje nekaterih funkcij naprave na daljavo ter prenašanje programskih posodobitev. Je pa resnici na ljubo, v primerjavi z aplikacijami nekaterih konkurenčnih znamk, precej osnovna in nedodelana.

Na testu smo samo preizkusili, kako poteka prenašanje posnetkov na pametno napravo. Ker Night Stalker 4K nima vgrajenega spomina za shranjevanje podatkov, je v ta namen v vsakem primeru potrebno uporabljati spominske kartice tipa MicroSD. Prenašanje posnetkov z MicroSD kartic pa je bistveno enostavnejše in hitrejše preko čitalca ali pa reže na pametni napravi, kot pa preko aplikacije.

Fotografije in posnetke je mogoče prenašati tudi preko priloženega USB kabla, pri čemer se naprava na računalniku prikaže kot izmenljivi spominski medij.

Vsebina paketa

Ob nakupu dobimo poleg dnevno-nočnega strelnega daljnogleda Night Stalker 4K še:

  • neoprensko prevleko za zaščito naprave na pušk
  • picatinny montažna obročka
  • eno baterijo 18650, USB-C kabel
  • krpo za čiščenje leč
  • navodila za uporabo.

Zaključek

PARD je že z modeli DS35 tržišču ponudil serijo zelo dobrih dnevno nočnih strelnih daljnogledov. Z modelom Night Stalker 4K je le še nadgradil dnevno-barvni način in tako sledil trendu med dnevno-nočnimi digitalnimi napravami.

Hkrati je ostal zvest svoji filozofiji, ki kupcu ponuja kompaktno, cenovno ugodno napravo, ki v enem paketu zajema vse kar potrebujemo za lov 24 ur na dan. Morda v katerem od načinov uporabe Night Stalker 4K ni ravno prvi med konkurenco a dejansko na tržišču ni nobene druge naprave, ki bi v tako kompaktni obliki združevala še integriran laserski daljinomer in IR osvetljevalec.

Če k temu dodamo še več kot konkurenčno ceno, sploh ni več vprašanje ali lahko takšno napravo priporočamo lovcu, ki lovi ponoči in podnevi in iščejo eno univerzalno namerilno napravo.

Oznake:

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja